Szanowni Państwo,

w tym roku w Powiecie Tarnogórskim odbędzie się trzecia edycja budżetu partycypacyjnego. Doświadczenia i efekty dwóch poprzednich pokazują wyraźnie, że chętnie bierzecie Państwo udział w tego typu inicjatywach i nie brakuje Wam ciekawych pomysłów, dzięki którym Ziemia Tarnogórska ma szansę jeszcze lepiej się rozwijać.

Obecnie czekamy na Państwa propozycje zadań, które będą realizowane w 2019 roku za łączną kwotę 400 tys. zł. W stosunku do zeszłego roku przygotowaliśmy dwie zmiany.

Przede wszystkim zostaną zrealizowane dwa niezależne projekty, ponieważ kwota przeznaczona na tegoroczny budżet została podzielona na dwie części tj.: 45% ogólnej kwoty budżetu partycypacyjnego zostanie przeznaczona dla gmin liczących poniżej 10 tys. mieszkańców (Miasteczko Śląskie, Kalety, Ożarowice, Tworóg, Krupski Młyn) natomiast 55% kwoty budżetu partycypacyjnego zostanie przekazana dla gmin z liczbą powyżej 10 tys. mieszkańców (Tarnowskie Góry, Radzionków, Świerklaniec, Zbrosławice). Powyższe ma na celu przede wszystkim wyrównanie szans podczas głosowania na projekty, zgłoszone przez gminy z mniejszą liczbą mieszkańców.

Druga zmiana dotyczy głosowania, które będzie przeprowadzone wyłącznie w formie elektronicznej. Zmiana ta nie tylko usprawni i zapewni przejrzystość procesu weryfikacji oddanych głosów, ale przede wszystkim, w dobie Internetu, pozwoli na oddanie głosów każdej osobie, z każdej lokalizacji i w dowolnym czasie, bez konieczności odwiedzania Starostwa.
Zachęcam Państwa do składania projektów. Jestem przekonana, że warto brać sprawy w swoje ręce i osobiście decydować, które potrzeby społeczności lokalnej powinny być realizowane. Liczę na to, że w tym roku zgłosicie Państwo jeszcze więcej pomysłów niż w ubiegłej edycji budżetu partycypacyjnego!

Z poważaniem
Krystyna Kosmala
Starosta Tarnogórski