Sensoryczny plac zabaw dla dzieci z autyzmem

Tytuł projektu: „Sensoryczny plac zabaw dla dzieci z autyzmem”
Wnioskodawca: Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomocna Dłoń” w Tarnowskich Górach”
Lokalizacja projektu: teren Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tarnowskich Górach
Szacunkowy koszt projektu: 150 000 zł

Opis projektu:

Sensoryczny plac zabaw przeznaczony będzie głównie dla dzieci ze spektrum autyzmu oraz zaburzeniami rozwoju. Celem realizacji projektu jest stworzenie w naszym mieście przestrzeni o dużej wartości dydaktycznej i poznawczej, pozwalającej na prowadzenie terapii i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
O doby rozwój fizyczny i umysłowy należy zadbać od najmłodszych lat. Ułatwi to przebywanie na placu zabaw, który zostałby w efekcie realizacji projektu wyposażony w przyrządy do stymulacji sensorycznej. Korzystanie z tych urządzeń jest szczególnie korzystne dla dzieci ze spektrum autyzmu, ale także dla dzieci zdrowych będzie stanowiło bezpieczniejszą i atrakcyjniejszą alternatywę od placu zabaw w parku miejskim, ze względu na odpowiednio dobrane wyposażenie oraz brak starszych użytkowników.

W skład placu zabaw wejdą urządzenia stymulujące wszechstronny rozwój dziecka, które aktywizują małą i dużą motorynkę, przygotowują doi sprawniejszego funkcjonowania w przyszłości, a jednocześnie integrują całą rodzinę, która może korzystać z atrakcji razem z dziećmi. Oprócz huśtawek na placu zabaw znalazłyby się urządzeni takie, jak: eko-memory, koło optyczne, tablica magnetyczna z kulodromem, panel sensoryczny, ściana do pisania, głuchy telefon, huśtawka i karuzela dla dzieci niepełnosprawnych, huśtawka typu „gniazdo”, domek ze zjeżdżalnią, piaskownica dla dzieci na wózkach inwalidzkich.
Dzieci ze spektrum autyzmu i zaburzeniami rozwojowymi potrzebują specjalnego wsparcia. Rehabilitacja, zabawa i integracja nie powinna obywać się tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale również w otoczeniu przyrody, wśród kwiatów, kolorów i zapachów. Plac zabaw ma ogromny, pozytywny wpływ na rozwój psychomotoryczny dzieci, zarówno zdrowych, jak i dotkniętych problemem autyzmu. W Polsce przez lata brakowało takich miejsc. Powoli zaczyna się to zmieniać, jednak w Tarnowskich Górach nie doczekaliśmy się jeszcze tego szczególnego wsparcia dzieci z zaburzeniami rozwoju. Natomiast dzięki innowacyjnym rozwiązaniom miejsce będzie także ciekawą atrakcją dla dzieci zdrowych.

Nowatorski i pierwszy tego rodzaju obiekt w powiecie będzie przeznaczony nie tylko dla podopiecznych naszego stowarzyszenia, ale dla wszystkich dzieci z terenu powiatu tarnogórskiego posiadających różnego rodzaju niepełnosprawności. Po zakończeniu realizacji będzie on ogólnodostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00 -18:00 i zostanie opatrzony tabliczką informacyjną. Dzieci będą mogły korzystać z placu pod opieką rodziców i opiekunów.