Wnioskodawca: Grzegorz Ciak

Lokalizacja projektu: Zespół Pałacowo – Parkowy w Brynku, gmina Tworóg

Szacunkowy koszt projektu: 120 000 zł

Opis projektu:

Projekt zakłada wymianę starych ławek i koszy na odpadki oraz wstawienie nowych ławek w reprezentacyjnych miejscach parku. Integralna częścią projektu jest remont ogrodzenia ogrodu botanicznego.

W ramach działań zaplanowano zakup i montaż 20 zestawów zawierających trwałe ławki i kosze dopasowanych swym wyglądem do zabytkowego charakteru miejsca. Ławki zostaną umieszczone w miejscu zdemontowanych, zniszczonych ławek oraz w najbardziej uczęszczanych miejscach.

W ramach remontu ogrodzenia zaplanowano wymianę zniszczonej siatki ogrodzeniowej oraz uzupełnienie betonowych cokołów. Nowe ogrodzenie powinno być wykonane z grubszego, sztywniejszego drutu. Dotychczasowa siatka łatwo uległa niszczeniu przez zwierzynę oraz spadające gałęzie. Ze względu na łatwość wymiany oraz estetyczny wygląd wskazane byłyby zgrzewane panele. Remont obejmie również uzupełnienie cokołów chroniących ogrodzenie przed podkopaniem.

Zespół pałacowo-parkowy w Brynku od zawsze był wizytówka powiatu tarnogórskiego, stanowiący cel pieszych i rowerowych wycieczek. Niestety, z biegiem lat spadła jego atrakcyjność. Chcemy zmienić tę sytuację, zdając sobie sprawę z tego, jak urokliwym miejscem prze lata był park w Brynku.

Zespół pałacowo – parkowy w Brynku jest obiektem otwartym dla wszystkich, niezależnie od pory dnia i roku. Jest miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla rodzin z małymi dziećmi. Wygodny dojazd komunikacją publiczną powoduje, że z uroków parku korzystać mogą również osoby starsze. Sąsiedztwo drogi krajowej nr 11 oraz położenie na trasie szlaku rowerowego – „Leśna Rajza” sprawia, że park odwiedza wielu rowerzystów.

Brynek jest wymieniany w wielu przewodnikach turystycznych, jako historyczno-przyrodnicza atrakcja województwa śląskiego. Z odwiedzin w parku będą zadowoleni Ci, którzy kochają przyrodę i piękne widoki, a także szukają odpoczynku, zatapiając się w zieleni.